biolampa

nový standard prevence
zdravotních problémů
Světelná terapie Bioptron posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran a jizev, pomáhá od bolesti a příznivě působí např. při léčbě lupénky, akné, oparů a dermatitid.

Tenisový loket

Tenisový loket je ve skutečnosti onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu. Toto onemocnění se vyskytuje u mužů i u žen ve stejném měřítku. Tyto bolesti v oblasti lokte se označují za tenisové zřejmě z důvodu častějšího výskytu u sportovců, ale vzniknout můžou při jakékoliv činnosti, kdy dojde k přetížení. To se týká především svalů natahující zápěstí a svalů obracející ruku dlaní vzhůru.

Kdo bývá takto postižen?

Tenisový loket je nejběžnějším poškozením paže, se kterým se lékaři setkávají. Vyskytuje se až u 3 procent populace (to znamená až u tří osob ze sta), obvykle pak u mužů a žen ve věku 40 – 60 let. U akutní formy jsou rizikové jakékoliv dlouhodobé, fyzicky náročné činnosti, na které nejste zvyklí. Pokud chcete dělat nějaký sport, vánoční úklid, a podobně nepřehánějte to s intenzitou a délkou trvání. Dokonce ani práce u počítače, klikání na myš a psaní na klávesnici nemusí být bez následků.

Jaké jsou jeho příčiny?

Příčinou vzniku tenisového lokte je nejčastěji přetížení, ale může se objevit i po různých úrazech nebo v souvislosti s poruchou v oblasti krční páteře.

Existují dvě formy tohoto onemocnění:

  • Akutní vzniká při často nezvyklé nebo fyzicky náročné, jednorázové práci (např. štípání dříví, nahazování omítky, psaní na počítači apod.), při níž dochází k funkční poruše. Přetíženy bývají svaly otáčející ruku dlaní vzhůru, natahovače zápěstí a prstů a dvouhlavý sval pažní (m. biceps brachii), které se upínají na zevní hrbolek kosti pažní.
  • Chronická forma je vyvolána dlouhodobým přetěžováním, toxickými, či metabolickými vlivy nebo přejde v tuto fázi v důsledku nesprávné léčby akutního stavu. Obtíže trvají déle než šest týdnů a může již dojít ke strukturálním změnám, jako jsou jizvy nebo degenerativní změ­ny.

Jaké jsou běžné příznaky a projevy tenisového lokte?

Prvním příznakem je bolest při pohmatu na zevní stranu loketního kloubu. Další nepříjemné pocity se rozvíjí při úchopu, nošení břemen (nákupní taška, dítě, atd.) a později i při zvednutí hrnku či drobného předmětu. Bolesti mohou vystřelovat do předloktí, prstů, paže nebo až do ramenního kloubu.

Charakteristické pro tenisový loket je, že v klidu bolesti ustupují a s námahou se opět vrací. Mnohdy lidem s tímto onemocnění častěji vypadávají předměty z ruky a postupně klesá svalová síla.

Jedním z příznaků může být také otok zevní strany loketního kloubu, zarudnutí i zvýšená teplotav této oblasti.

Jaké jsou možnosti léčby?

Ačkoliv se nejedná o složitou léčbu, je velice zdlouhavá a neobejde se bez aktivní spolupráce pacienta. Pokud se začne s léčbou tenisového lokte hned, když se objeví první příznaky, je pravděpodobné, že k vyléčení dojde rychleji. Pro snížení bolestivosti se doporučují také ledové obklady nebo šátkový obvaz a u velice bolestivých tenisových loktů se dokonce může indikovat i sádrová dlaha. Takovéto znehybnění by však nemělo trvat příliš dlouho, neboť při něm dochází ke zkrácení až atrofii svalů.

Středně vážné případy mohou vyžadovat další léčbu předepsanou rodinným lékařem, např. silnější léky proti bolesti nebo doporučení na fyzioterapii. Fyzioterapie zmírňuje bolest a zvyšuje sílu; její součástí jsou terapeutická cvičení, masáže, ultrazvuk, terapie teplem a léčebná terapie laserovým světlem. U vážnějších případů tenisového lokte může být nezbytný chirurgický zákrok. Při operaci se většinou přistupuje k celkové anestezii. Samotný zákrok trvá asi 30 minut a doba hospitalizace se pohybuje kolem 3 dnů. Po operaci je ruka fixována asi 14 dnů v pravém úhlu a ihned po sejmutí dlahy je nutné začít s rozcvičováním. V tomto okamžiku je opět důležitá fyzioterapie. Pracovní neschopnost se pohybuje kolem 2 měsíců a po 3–4 měsících by měla být již končetina zcela v pořádku.


Přiložené soubory

Související produkty

  • Sterilní Oxy Sprej Kod: PAG-961-250S Sterilní Oxy Sprej je přírodní a jedinečný produkt pro péči o pokožku, který svým složením poskytuje lidské pokožce hydrataci a vitalitu.
  • BIOPTRON MedAll Kod: MED-004 (včetně stojanu a OXY spreje)Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • BIOPTRON Pro 1 Kód: MED-002-TS (se stolním stojanem a OXY sprejem)Možné dokoupit podlahový stojan, kód: PAG-991-FS Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kont...
  • BIOPTRON 2 Kod: PAG-880-SET (včetně podlahového stojanu, kód: PAG-883-Y) Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • Barevné filtry - BIOPTRON Compact III Kod: PAG-865 Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt » ...

Komentáře

* všechny položky jsou povinné

Nejsou žádné komentáře