biolampa

nový standard prevence
zdravotních problémů
Světelná terapie Bioptron posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran a jizev, pomáhá od bolesti a příznivě působí např. při léčbě lupénky, akné, oparů a dermatitid.

Syndrom karpálního tunelu

je tzv. útlakový syndrom, jehož přičinou je poškození středního nervu. Tlakové poškození může vzniknout např. po úrazu zápěstí, zánětu šlach a vazů. Střední nerv se stará o citlivost v části dlaně a v prstech (palec, ukazováček, prostředníček a část prsteníčku) a také řídí pohyb určitých svalů palce. Jestliže je nerv utlačován, nemůže normálně fungovat, což se projeví ztrátou citlivosti a pohyblivosti ruky. Karpální tunel je úzká štěrbina v oblasti zápěstí. Ze tří stran je ohraničený zápěstními kůstkami a ze čtvrté pevným zápěstním vazem. Jakýkoli otok tkáně nacházející se okolo tunelu může vyvolat utlačování středního nervu a způsobit syndrom karpálního tunelu.

Kdo bývá takto postižen?

Syndrom karpálního tunelu (SKT) je poměrně běžné onemocnění. Mnohem častěji potihuje ženy (mají užší zápěstí než muži - tudíž menší karpální tunel), ale tento problém se však může vyskytnout i u mužů. Postihuje široké spektrum profesí, kde náplň práce vyžaduje soustavné používání rukou – od horníků přes lesní dělníky, šičky, frézaře, montážníky, soustružníky, svářeče až k sekretářkám pracujícím na psacím stroji nebo ťukajícím dlouhé hodiny do klávesnice. Nevyhýbá se ani čalouníkům či řezníkům na jatkách. Mezi přetěžované patří také skupina lidí pracujících s vibrujícími nástroji – se zbíječkami, bruskami, pěchovačkami, s motorovou pilou, pneumatickými kladivy apod. Mívají mimo jiné také postižené i periferní nervy končetin, kloubů, kostí nebo cév.

Jaké jsou příčiny syndromu karpálního tunelu?

I když je se syndromem karpálního tunelu spojeno velké množství chorob, nelze příčinu u většiny lidí, kteří tímto onemocněním trpí, identifikovat.

Příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu jsou rozsáhlé. Nejčastější přičinou je typ zaměstnání, ve kterém je vykonáváná stereotypní práce spojená s pevným držením předmětů a vibracemi. Dále jsou příčinou zranění zápěstí (např. po vymknutí nebo zlomenině), infekce kostí nebo šlach ruky a také onemocnění kostí jako je například artritida nebo dna. Také se s problémy tohoto syndromu můžeme setkat u osob, které trpí cukrovkou, obezitou nebo užívají orální antikoncepci. Dále může být způsobena těhotenstvím, menopauzou, selháním ledvin nebo nedostatečnou čiností štítné žlázy.

Jaké jsou běžné příznaky?

Syndrom karpálního tunelu se obvykle vyskytuje na dominantní ruce (u praváka pravá, u leváka levá), avšak u některých osob se rozvinou na obou rukách. Mezi běžné příznaky patří:

 • brnění, svědění nebo snížená citlivost v oblasti ruky
 • bolestivost palce, ukazováku a prostředníku ruky
 • potíže se často zhoršují v noci, když je ruka v klidu a tím narušuje spánek
 • ráno po probuzení je ruka neobratná, kdykoliv během dne z ní vypadávají předměty, je oslaben její stisk
 • potíže se postupně zhoršují
 • u některých jedinců se může vyskytovat brnění i v oblasti předloktí, lokte nebo vzácněji až v ramen
 • ulevuje svěšení rukou/ruky směrem dolů, zhoršuje zvednutí rukou/ruky nad hlavu

Ve vážných případech může dojít k oslabení a atrofii svalstva palce. Příznaky syndromu karpálního tunelu se zhorší při provádění určitých pohybů zápěstí, například při držení knihy/novin, svírání volantu vozidla a používání určitých nástrojů jako např. nožů na krájení masa, sekání sekyrou atd.

Jaké jsou druhy léčby v tomto případě?

Léčbu syndromu karpálního tunelu neodkládejte, prodlení může vést k trvalému poškození nervu a poruchám funkce ruky.

 • U typické, většinou krátké anamnézy doporučujeme pouze dočasný klidový režim, poižívání sáčků s ledem nebo používání dlah pro uchování zápěstí v rovné poloze a to zvláště jde-li o akutní SKT vzniklý po jednorázové nezvyklé zátěži.
 • U vážnějších případů může lékař podat do zápěstí injekci s lékem zvaným steroid na zmírnění otoků a bolesti. Tento postup, který přináší dočasnou úlevu, lze aplikovat pouze dvakrát. Lékař může rovněž předepsat silnější léky proti bolesti.
 • V závislosti na stavu jsou možné i další druhy léčby. Pokud zvolíte alternativní metodu, mělo by o ní vědět váš neurolog, který bude sledovat stav a vývoj vašeho onemocnění. Jedná se o: Akupunktura, Alexandrova technika, Chiropraxe, Fytoterapie, Fyzioterapie..

Jestliže se veškerá tato ošetření minou svým účinkem, bude pak nezbytné provést chirurgický zákrok, při kterém dojde k přeříznutí karpálního vazu a rozšíření karpálního tunelu. Nelze ovšem počítat s tím, že ihned po operaci dojde k úplnému návratu citlivosti prstů. Závisí na době útlaku nervu a jeho stupni poškození. Je nutné počítat i s delší dobou až 1 roku, než se citlivost upraví. Konečná citlivost nemusí dosahovat úrovně před operací. Na druhé straně dobrou informací pro pacienty je, že noční bolesti vymizí ihned po výkonu.

Celková pooperační pracovní neschopnost může být do 1 měsíce, dle rychlosti rehabilitace.

Novou a inovativní metodou léčby zaměřené na úlevu od bolesti a zmírnění otoků tkáně je používání SVĚTELNÉ TERAPIE.


Přiložené soubory

Související produkty

 • Sterilní Oxy Sprej Kod: PAG-961-250S Sterilní Oxy Sprej je přírodní a jedinečný produkt pro péči o pokožku, který svým složením poskytuje lidské pokožce hydrataci a vitalitu.
 • BIOPTRON MedAll Kod: MED-004 (včetně stojanu a OXY spreje)Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
 • BIOPTRON Pro 1 Kód: MED-002-TS (se stolním stojanem a OXY sprejem)Možné dokoupit podlahový stojan, kód: PAG-991-FS Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kont...
 • BIOPTRON 2 Kod: PAG-880-SET (včetně podlahového stojanu, kód: PAG-883-Y) Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
 • Barevné filtry - BIOPTRON Compact III Kod: PAG-865 Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt » ...

Komentáře

* všechny položky jsou povinné

Nejsou žádné komentáře