biolampa

nový standard prevence
zdravotních problémů
Světelná terapie Bioptron posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran a jizev, pomáhá od bolesti a příznivě působí např. při léčbě lupénky, akné, oparů a dermatitid.

Poškození měkkých tkání

Poškození měkkých tkání je poranění, které se vyskytuje v jiných tkáních než v kostech, například ve svalech, vazech a šlachách. Vzniká při opakovaném zatěžování nebo jako následek jednorázového úrazu (např. při náhlém trhavém pohybu, pádu nebo úderu). Mezi poranění měkkých tkání patří podvrtnutí, natažení, pohmožděniny, tendinitida/tenosynovitida a bursitida. Hlavním příznakem poškození měkkých tkání je bolest a otok; v případě, že poškození zasáhne i kloub, dochází ke zhoršené pohyblivosti.

Co je to podvrtnutí?

Při podvrtnutí dochází k poranění vazu. Vazy mohou být nataženy, částečně natrženy nebo úplně přetrženy. Vazy jsou svazky tkáně, které spojují kosti a jsou důležité pro to, aby kloub držel pohromadě. K podvrtnutí zcela běžně dochází u kotníku, kolene a zápěstí. Podvrtnutí kotníku patří k nejčastějším zraněním, zvláště mezi sportovci, ale i v běžném životě, kdy stačí špatně šlápnout. Podvrtnutí se projevuje náhlou bolestí iniciovanou úrazem, dále otokem, v závažnějších případech i krevním výronem. Postižený je schopen jen omezené zátěže poraněného kloubu. Podvrtnutý kloub je bolestivý, oteklý a špatně pohyblivý a může být také pohmožděný. Léčba u jednoduchého podvrtnutí spočívá v klidové poloze kloubu, používání sáčků s ledem na zmírnění otoku, stažení podpůrným obvazem a vyvýšení zraněné končetiny. V případě přetrženého vazu může nastat nutnost provedení chirurgického zákroku.

Co je to natažení?

Natažení je poranění svalu nebo šlachy. Šlachy jsou svazky tkáně, které připojují svaly ke kostem. Svaly a šlachy podpírají klouby a dávají jim stabilitu. K natažení dochází v případě přepětí nebo přetržení svalů a/nebo šlach, přičemž přetržení může být stejně jako u podvrtnutí částečné nebo úplné. K natažení běžně dochází v oblasti nadloktí, lokte, stehna, kolene, kotníku, břicha a v tříslech. Natažením bývají obvykle potihovány osoby provozující sport.

Co je to pohmožděnina?

Pohmožděnina, podlitina, neboli modřina - je nahromadění krve ve tkáni, které vzniká nejčastěji po tupém úderu do organismu bez porušení povrchu kůže. V důsledku nárazu nebo úderu dochází v místě poranění k poškození krevních cév a úniku krve do tkáně. Podlitina má nejčastěji ze začátku krvavou až namodralou barvu díky přítomnosti krevního barviva hemoglobinu, ale postupem času dochází k jejímu tmavnutí, zelenání a hnědnutí až žloutnutí než se zcela vstřebá. Po absorbci krve organismem není v místě úderu zpravidla žádná viditelná známka poškození za předpokladu, že nedošlo k protržení tkáně. V takovém případě dochází ke vzniku jizvy. Příznakem pohmožděniny je bolest a otok - velikost otoku závisí na stupni závažnosti zranění. Podlitiny jsou nebezpečné pro lidi, kteří mají poruchu srážlivosti krve.

Co je to tendinitida (tenosynovitida)?

Tendinitida je zánět, který vzniká okolo šlachy, a tenosynovitida je zánět šlachové pochvy. Příčinou obou druhů poškození je nadměrné zatěžování a přetěžování šlachy. Tendinitida často postihuje sportovkyně a sportovce – jako příklad lze uvést poškození kolenní šlachy (patelární šlachy) nebo šlachy na zadní straně lýtka/kotníku (Achillovy šlachy), které se často objevuje u běžců a skokanů. Tendinitida bývá bolestivější než tenosynovitida a má za následek větší omezení pohybu.

Co je to burzitida?

Pokud dochází k častému namáhání nebo přemáhání kloubů, může dojít k rozvinutí bolestivého zánětu tíhového váčku (burzy) nazývaného bursitida. Burza je váček (v lidském těle je jich více než 150), který se objevuje mezi svaly nebo v oblasti kloubů. Tyto malé, tekutinou naplněné váčky lubrikují a odlehčují třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů. Napomáhají volnému a lehkému pohybu kloubů. Bursitida nejčastěji postihuje oblasti ramen, loktů, kolen, příp. kyčlí. Burzitida paty se vyskytuje u lidí s artritidou a postihuje také běžce a baletní tanečníky.Bolesti spojené s bursitidou by při včasné a řádné léčbě měly obvykle odeznít přibližně během jednoho týdne, avšak opakující se časté záněty burzy jsou poměrně běžné a mohou být velmi nepříjemné.

Nemoc se objevuje jak u člověka tak i u zvířat. Především se projevuje bolestí (zhoršující se při pohybu) a otokem. Obecně se léčí zábaly, mastmi a při pokročilém stadiu bursitidy se přistupuje k chirurgikému řešení, avšak takové případy jsou poměrně vzácné.

Poškození z opakovaného přetížení (Repetitive Strain Injury – RSI)

V dnešní době se určité typy poškození měkkých tkání – jako například tendinitida (zánět šlachy), tenosynovitida (zánět šlachové pochvy) a burzitida (zánět tíhového váčku) – vyskytují stále častěji, a to především následkem rozšířeného používání počítačových myší a klávesnic. Tendinitida/tenosynovitida a burzitida patří do skupiny poruch nazývané Poškození z opakovaného přetížení (Repetitive Strain Injury) neboli RSI (nebo poruchy horních končetin související s prací - Work-Related Upper Limb Disorders neboli WRULDs). Do RSI také spadá poškození vazů, např. tenisový loket, a poškození nervů, např. syndrom karpálního tunelu.

Novou a inovativní metodou léčby zaměřené na zmírnění bolesti a otoků tkáně je používání SVĚTELNÉ TERAPIE.


Přiložené soubory

Související produkty

  • Sterilní Oxy Sprej Kod: PAG-961-250S Sterilní Oxy Sprej je přírodní a jedinečný produkt pro péči o pokožku, který svým složením poskytuje lidské pokožce hydrataci a vitalitu.
  • BIOPTRON MedAll Kod: MED-004 (včetně stojanu a OXY spreje)Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • BIOPTRON Pro 1 Kód: MED-002-TS (se stolním stojanem a OXY sprejem)Možné dokoupit podlahový stojan, kód: PAG-991-FS Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kont...
  • BIOPTRON 2 Kod: PAG-880-SET (včetně podlahového stojanu, kód: PAG-883-Y) Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • Barevné filtry - BIOPTRON Compact III Kod: PAG-865 Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt » ...

Komentáře

* všechny položky jsou povinné

Nejsou žádné komentáře