biolampa

nový standard prevence
zdravotních problémů
Světelná terapie Bioptron posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran a jizev, pomáhá od bolesti a příznivě působí např. při léčbě lupénky, akné, oparů a dermatitid.

Artritida

Artritida - zánět kloubu. Mezi hlavní příznaky patří bolest, otok, ztuhlost a ztráta funkce jednoho nebo více kloubů.
Závažnost artritidy může být různá - od mírných bolestí po vysoký stupeň postižení - to může mít za následek ztrátu zaměstnání a samostatnosti. Pokud jsou artritidou postiženy klouby páteře, kyčlí, kolen nebo chodidel, může být nadmíru obtížné se ohnout, vstát, chodit. Postižení kloubů loktů a rukou naopak brání vykonávat takové činnosti jako mytí, oblékání, vaření, psaní atd.

Co je to osteoartritida?

Osteoartritida je nejčastějším onemocněním kloubů. Množství výskytu osteoartritidy se zvyšuje s věkem - těžkým stupněm osteoartritidy je postiženo více než 30 % osob ve věku nad 75 let a naopak jen méně než 1 % ve věku do 35 let. Některý z příznaků tohoto onemocnění lze však zaznamenat téměř u všech lidí starších 60 let. Vyšší pravděpodobnost výskytu osteoartritidy lze hledat u osob s nadváhou, u lidí, jejichž rodinní příslušníci touto chorobou trpí, a u osob po zranění kosti nebo kloubu (např. po zlomenině kyčle, poškození kolenní chrupavky).
Riziku vzniku osteoartritidy jsou rovněž vystaveni sportovci, ženy a dělníci v určitých manuálních a zemědělských profesích (např. horníci, dělníci v docích, dělníci na zemědělských statcích, osoby sklízející ovoce/bavlnu, atd.).
Osteoartritida je degenerativní onemocnění kloubů a je způsobena opotřebením ochranné vrstvy chrupavky, která obklopuje mnoho kloubů, např. kyčelní, kolení a loketní klouby, klouby rukou a chodidel. Tato chrupavka, která se nazývá kloubní chrupavka, působí jako „tlumič nárazů/ otřesů“ a při pohybu chrání kloub před tlakem a třením.
U mladých lidí je kloubní chrupavka pružná a silná a však s přibývajícím věkem dochází k jejímu „tuhnutí“ a snižování odolnosti vůči mechanickému tlaku. V chrupavce se případně mohou objevit malé trhlinky - chrupavka se začne odírat. Jakmile k tomu dojde, nemá kost, která se nachází pod chrupavkou, již žádnou ochranu a začne také degenerovat. Tento proces způsobuje bolest a otok kloubu a ztěžuje pohyb. Osteoartritida obvykle postihuje jen jeden nebo dva klouby, většinou pak klouby ruky/prstů, kyčelní a kolenní klouby. V některých případech bývá postiženo více kloubů – tato forma onemocnění se častěji vyskytuje u žen.

Co je to revmatoidní artritida?

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění, které se projevuje především zánětem kloubů a jejich postupným poškozením, postihuje však i ostatní orgány. Toto onemocnění nejen že snižuje kvalitu života, ale také zkracuje délku života až o 7 let. V těle je napadena tenká vrstva tkáně, která obklopuje klouby. Zasaženo je obvykle více kloubů a to symetricky.

Revmatoidní artritida obecně je dlouhodobé, postupující a invalidizující onemocnění, provázené bolestí. Toto onemocnění člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity a žít samostatný a nezávislý život. Přestože pro revmatoidní artritidu je nejtypičtější onemocnění kloubů, může nemoc postihnout také kterýkoli jiný orgán
v těle, například plíce, srdce nebo oči. Z kloubů jsou nejčastěji postižena zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou.

Výskyt onemocnění je poměrně častý, postihuje 0,5 – 3 % populace (to znamená jednu až šest osob ze dvou set). Onemocnění se může projevit v kterémkoli věku (dokonce i u malých dětí), avšak běžný věk propuknutí nemoci je mezi 30. a 50. rokem života. Ženy bývají postiženy přibližně třikrát častěji než muži.

Přesná příčina revmatoidní artritidy není doposud známa, avšak výzkum napovídá, že pravděpodobnou příčinou
je abnormální imunitní reakce. Mezi hlavní rizikové faktory patří ženské pohlaví, rodinná anamnéza nemoci a určité imunologické/genetické charakteristické znaky. Hlavním škodlivým procesem je chronický nitrokloubní zánět. Ten
je způsoben vstupem bílých krvinek do kloubu a projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost. Zánět způsobí erozi kloubní chrupavky a dochází k postupnému poškozování kosti, která se nachází
pod ní. Po nějaké době probíhající zánět vyústí v destrukci a deformaci kloubu.

Jaké jsou v případě artritidy možnosti léčby?

Nejvýznamnější místo v léčbě artritidy zastávají léky, které jsou pro léčbu obvykle nezbytné. Ulevují od bolesti a zmírňují otoky kloubů. Kromě nich však máme k dispozici také postupy rehabilitace, fyzikální léčby, revmatochirurgie a protetiky. Svou roli hraje rovněž lázeňská léčba. Artritudu nelze úplně vyléčit.

  • Farmakoterapie – farmakoterapie neboli podávání léků má v léčbě revmatoidní artritidy zásadní význam. V současné době jsou k dispozici tři základní skupiny léků – nesteroidní antirevmatika, dále léky modifikující nemoc a kortikoidy. Do postupů farmakoterapie patří také takzvaná biologická léčba. V takzvané biologické léčbě se užívají látky vyráběné genetickým inženýrstvím, které se blízce podobají přirozeným molekulám produkovaným v organismu. Tyto látky mají schopnost zastavit v určitém místě sled kroků, které vedou ke spuštění reakce imunitního systému a udržování chronického zánětu. Biologická léčba zásadně mění kvalitu života pacientů a vrací je zpět do normálního pracovního a společenského života. Není určena pro všechny pacienty, ale jen pro ty, kteří splňují kritéria pro zahájení biologické léčby.
  • Rehabilitace a fyzikální léčba – pravidelná a správně prováděná cvičení spolu s postupy fyzikální léčby mají v léčbě revmatoidní artritidy nezastupitelný význam. Jejich úkolem je udržet dostatečný rozsah pohybu v postižených kloubech, zabránit ochabnutí svalů a ztuhnutí kloubu.
  • Revmatochirurgie a protetika – v pokročilých stadiích revmatoidní artritidy lze chirurgicky odstranit zničené klouby a nahradit je umělými implantáty (takzvanými endoprotézami). Implantát, který obnovuje funkci zničeného kloubu, je možné použít jako náhradu u kloubů kyčelních, kolenních, ramenních, loketních, zápěstních i prstových. Chirurgická léčba pacienta také zbaví bolestí v postiženém kloubu. Náhrada kloubu výrazným způsobem zlepšila kvalitu života mnohých lidí postižených artritidou.

Přiložené soubory

Související produkty

  • Sterilní Oxy Sprej Kod: PAG-961-250S Sterilní Oxy Sprej je přírodní a jedinečný produkt pro péči o pokožku, který svým složením poskytuje lidské pokožce hydrataci a vitalitu.
  • BIOPTRON MedAll Kod: MED-004 (včetně stojanu a OXY spreje)Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • BIOPTRON Pro 1 Kód: MED-002-TS (se stolním stojanem a OXY sprejem)Možné dokoupit podlahový stojan, kód: PAG-991-FS Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kont...
  • BIOPTRON 2 Kod: PAG-880-SET (včetně podlahového stojanu, kód: PAG-883-Y) Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • Barevné filtry - BIOPTRON Compact III Kod: PAG-865 Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt » ...

Komentáře

* všechny položky jsou povinné

Nejsou žádné komentáře