biolampa

nový standard prevence
zdravotních problémů
Světelná terapie Bioptron posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran a jizev, pomáhá od bolesti a příznivě působí např. při léčbě lupénky, akné, oparů a dermatitid.

Ekzém u dětí

Atopický ekzém (atopická dermatitida) - je zánětlivé kožní onemocnění, charakterizované svěděním, suchostí kůže a propuká obvykle v raném dětství. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty. Je součástí atopického syndromu, tzn. může se sdružovat s projevy senné rýmy, astmatu, potravinovou alergií.

Kdo bývá postižen dětským ekzémem?

Jelikož velikou zásluhu na onemocnění mají genetické predispozice, žádná opravdu účinná prevence neexistuje. Pokud trpí touto nemocí oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku ekzému u potomka cca 80%. Pokud má ekzém jen jeden z rodičů, je tato pravděpodobnost kolem 55%. Postiženy mohou však být i děti, které žádné předky s podobným onemocněním nemají. Důležitou roli totiž hraje i souhra vnitřního a zevního prostředí a intenzita provokačních faktorů. Jestliže je alespoň jeden z rodičů atopik, doporučuje se vyhýbat při kojení zejména potravinovým alergenům a kojit minimálně 6 měsíců.

Jaké jsou příčiny dětského ekzému?

Přesná příčina není dosud známa. Častými provokačními faktory bývají roztoči, prach, pyl, peří, bakterie a jiné agresivní látky. U některých dětí existuje vyšší pravděpodobnost propuknutí alergického ekzému – zejména pak tehdy, jestliže tímto ekzémem trpěli jejich rodiče či sourozenci nebo pokud se v rodině vyskytovalo astma či senná rýma.

Alergický ekzém není infekční. Také jsou známy různé formy potravinových alergií. Atopikům se většinou nedoporučuje požívat mléčné výrobky, vejce, dráždivá jídla, sóju, čokoládu a dráždivou zeleninu a ovoce. Ale jedná se pouze o doporučení, neboť alergie na potraviny je vysoce specifická a je na každém, aby odhalil, co ji způsobuje.
Alergický ekzém může zhoršit kožní virová infekce (např. herpes simplex – oparový virus) nebo bakteriální infekce. Propuknutí nemoci mohou též vyvolat situace, kdy se člověk necítí dobře nebo je vystavem stresu.

Zhoršení se také typicky objevuje na jaře a na podzim v důsledku klimatických podmínek.

Jaké jsou běžné příznaky dětského ekzému?

Projevy ekzému mohou zhoršovat alergeny v prostředí (vzdušné a potravinové alergeny), ale i jiné dráždivé látky, znečištěné ovzduší a stres. Projevuje se suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením a svěděním. Může však přejít i do formy mokvajících pupínků, kde je riziko zanesení infekce podstatně větší.

Příznaky ekzému se objevují většinou do 6 let života dítěte. Průběh onemocnění se rozděluje do tří fází:

 • Kojenecká forma atopického ekzému - většinou se objevuje kolem 3. měsíce od narození. Projevuje se červenými pupínky až puchýřky s šupinami nebo mokváním na tvářích, bradě, trupu, končetinách či hlavě. Ekzém je velice svědivý a pro děti nepříjemný. Kojenci jsou neklidní a často se probouzí ze spánku.
 • Dětská forma atopického ekzému - v tomto období již začíná uložení ekzému odpovídat typickému výskytu. Tzn., že se objevuje v loketních a podkoleních jamkách, pod hýžděmi, popř. na rukou a nohou. Ekzém se začíná projevovat několika stupni postižení. Od hrubé, suché pokožky může velice snadno přejít přes puchýře k mokvajícím skvrnám a poté k praskajícím šupinám. Kolem sedmého roku věku se asi u 50% ekzém zhojí.
 • Forma atopického ekzému u dospělých - tento druh buď přetrvává z dětství, nebo může vzniknout až v dospělosti. Místa postižení jsou podobná dětské formě, výjimečně může být navíc postižena kůže obličeje a krku.

Jaký je u dětí s ekzémem další vývoj?

U většiny dětí, které trpí alergickým ekzémem, se stav ve starším věku samovolně zlepší – u 50 % dětí nemoc odejde zhruba okolo 6. roku a více než 75 % dětí se vyléčí v době dospívání. Menší část dětí však bude v době dospívání i v dospělosti trpět vracející se nemocí.

Jaké jsou možnosti léčby?

Vzhledem k tomu, že se člověk s atopií narodí a že tato dispozice se dědí, nelze atopickému ekzému předejít. Lze pouze teoreticky ovlivnit pravděpodobnost vzniku ekzému. Alergický ekzém nelze vyléčit, avšak lze jej kontrolovat.

Co dělat, aby se stav nezhoršoval:

Základní opatření, kterými lze předejít nová vzplanutí ekzému zahrnují:

 • vyloučení látek a činností, které kůži dráždí (detergenty, časté koupání, koupele v horké a studené vodě, nošení oděvů z vlny, pocení)
 • vyloučení alergenů (bezprašné prostředí, žádné koberce, peřiny, domácí zvířata)
 • hydratace a promazávání kůže (sprchování vlažnou vodou, používání šetrných čistících prostředků, pečlivé osušení kůže a její promazání)

Čemu se vyhnout:

 • látkám a činnostem, které kůži dráždí (nešetrné čisticí prostředky, dlouhé koupele v horké a studené vodě, závodní plavání aj. vodní sporty, oděvy z vlny a hrubých materiálů, pocení, pokud není možné následné rychlé osprchování)
 • známým alergenům (podle doporučení dermatologa)

Stupeň závažnosti nemoci je u většiny dětí mírný až středně vážný a postačí obvykle léčba aplikovaná přímo na kůži (topická léčba). Topická léčba spočívá v aplikaci krémů, jako jsou zvláčňující krémy (na zvlhčení pokožky a zmírnění tvorby šupin), ochranné krémy (které zabraňují ztrátě vody a chrání pokožku) a steroidní krémy (snižující zánět). Pokud se vyskytne sekundární infekce kůže, může být nutno podávat antibiotika. Antihistaminika mohou pomoci zmírnit svědění a umožnit tak spánek. Pro děti s vážným stupněm onemocnění ekzémem lze použít silnější typ léčby, například fototerapii (pomocí určitého typu ultrafialového světla) a/nebo podávání léků na potlačení aktivity imunitního systému.Takovéto druhy léčby se provádějí v nemocnici pod lékařským dohledem, neboť se v tomto případě mohou dostavit vážné vedlejší účinky.

Světelná terapie BIOPTRON při dětském ekzému

Světelná terapie BIOPTRON může pomáhat léčit ekzém dětí na základě zmírnění bolesti a zánětu, podporou hojivé reakce a stimulováním imunitního systému.

Jak mám používat světelnou terapii BIOPTRON, jestliže má mé dítě ekzém?

Je to velmi snadné! Světelná terapie BIOPTRON je naprosto bezpečná a její použití je velmi jednoduché. Přístroj světelné terapie BIOPTRON lze snadno umístit tak, aby léčebné světlo dopadalo na kteroukoli oblast s výskytem ekzému (hlavu, obličej, paži, nohu, hrudník, oblast slabin, atd.). Terapie by se měla na každou postiženou plochu aplikovat po dobu 4 až 10 minut na každou proceduru jednou až dvakrát denně tak dlouho, dokud bude třeba a nebude patrné zlepšení.


Přiložené soubory

Související produkty

 • Sterilní Oxy Sprej Kod: PAG-961-250S Sterilní Oxy Sprej je přírodní a jedinečný produkt pro péči o pokožku, který svým složením poskytuje lidské pokožce hydrataci a vitalitu.
 • BIOPTRON MedAll Kod: MED-004 (včetně stojanu a OXY spreje)Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
 • BIOPTRON Pro 1 Kód: MED-002-TS (se stolním stojanem a OXY sprejem)Možné dokoupit podlahový stojan, kód: PAG-991-FS Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kont...
 • BIOPTRON 2 Kod: PAG-880-SET (včetně podlahového stojanu, kód: PAG-883-Y) Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
 • Barevné filtry - BIOPTRON Compact III Kod: PAG-865 Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt » ...

Komentáře

* všechny položky jsou povinné

Nejsou žádné komentáře