biolampa

nový standard prevence
zdravotních problémů
Světelná terapie Bioptron posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran a jizev, pomáhá od bolesti a příznivě působí např. při léčbě lupénky, akné, oparů a dermatitid.

Oparové kožní infekce

Skupina oparových virů (herpes virů) vyvolává u člověka mnoho druhů nemocí. Herpetické viry způsobují Herpes simplex nebo Herpes zoster.

Herpes simplex je běžná virová kožní infekce, puchýřky naplněné tekutinou, nejčastěji kolem úst, na rtech, na genitáliích. Herpes zoster způsobuje plané neštovice (hlavně u dětí) a pásový opar.

Hlavním charakteristickým znakem herpes virů je jejich schopnost se „skrývat“ v lidském těle a vytvářet tak tichou infekci a přežívat po celý život. Odstranit herpes viry je nesmírně těžké.

Kdo bývá postižen oparovými kožními infekcemi?

Herpes viry mohou infikovat kohokoli v jakémkoli věku, ačkoli infekce se obvykle vyskytuje v průběhu dětství. Výrazně ohroženou skupinou jsou v případě oparových infekcí zejména lidé s oslabeným imunitním systémem (např. lidé s vážnou nemocí, jako je HIV/AIDS nebo rakovina, pacienti podstupující chemoterapii nebo pacienti s transplantovanými orgány). Varicella zoster může způsobit vážnou infekci u těhotných žen a může poškodit plod.

Herpes simplex se šíří přímým kontaktem s nakaženou osobou, tzn. že se člověk dotkne své infikované oblasti úst nebo nosu a tím se virus dostane na ruce odkud se dotykem přenáší dál (např. políbení osoby, která má opar).

Herpes zoster postihuje horní cesty dýchací a šíří se vdechováním kapének tělesné tekutiny, když se poblíž nachází nakažená osoba, která kýchá nebo kašle.

Jaké jsou běžné příznaky oparových kožních infekcí?

Herpes simplex: V počátku infekce se většinou nevyskytují žádné příznaky, ale i přes to se může stát, že se pacient necítí celkově dobře. Virus se skývá v nervovém systému těla. Zhruba 30 % lidí infikovaných tímto virem nedokáže pomocí svého imunitního systému virus zabít. To má za následek, že se virus v pozdější době reaktivuje. Tato reaktivace je často vyvolána takovými faktory, jako je stres, poranění v oblasti úst, nemoc a silné sluneční světlo. Virus během reaktivace postupuje nervem směrem dolů do kůže okolo úst/nosu a vyvolává před tím, než se objeví bolestivé puchýře (opary), pocit svědění nebo pálení. Z oparu, dříve než se případně vytvoří strup, může vytékat tekutina. Opary se většinou hojí 7 až 10 dnů. Po oparech se obvykle jizvy nevyskytují.

Herpes zoster: Pacient se po počátečním infikování obvykle cítí dobře až do doby, než se objeví vyrážka planých neštovic (o 14 až 21 dnů později). U dětí mívají plané neštovice obvykle mírný průběh, avšak u dospělých bývá toto onemocnění často vážnější. Projevuje se vyrážkou ve formě malých puchýřků a neštoviček, které se vyskytují především na trupu a na hlavě. Po zahojení neštoviček nezůstávají jizvy. Pacient přenáší infekci tak dlouho, dokud se všechny léze pocházející z kožní vyrážky nepokryjí strupem. Virus dokáže být po mnoho let nečinný a „skrývá se“ v páteřních nervech. Později v průběhu života se může reaktivovat a sestoupit nervem dolů do kůže zad, kde se stane příčinou vzniku pásového oparu. Pásový opar se vyznačuje výskytem lokalizované vyrážky ve formě nesmírně bolestivých puchýřů, které se mohou objevit kdekoli na trupu. Vyrážka se obvykle objeví jako jakýsi pás postupující dokola od páteře na přední část těla. Jestliže virus infikoval nerv zásobující obličej, může se objevit infekce hlavy. Bolest může přetrvávat ještě dlouho poté, kdy se puchýře zahojily. Pásový opar obvykle mizí do 3 až 4 týdnů a většinou se nevrací.

Komplikace spojené s planými neštovicemi jsou poměrně vzácné, avšak může dojít k zápalu plic, bakteriální infekci kožních lézí a neurologickým problémům. Mezi komplikace související s pásovým oparem patří úporná přetrvávající bolest (takzvaná postherpetická neuralgie, která postihuje až 50 % pacientů starších 60 let) a oční komplikace (včetně oslepnutí), které se mohou vyskytnout u 50 % pacientů s infekcí způsobenou tímto virem v obličeji.

Jaké jsou možnosti léčby?

Opary je třeba léčit už v počátcích jejich propuknutí pomocí protivirového přípravku zvaného aciclovir, který zabraňuje rozmnožování virových částic.

Plané neštovice se běžně vyléčí samovolně a v případě, že jsou jimi postiženy děti, nevyžadují obvykle žádnou léčbu. V případě dospělých může být nezbytné nasadit protivirovou léčbou preparátem aciclovir (nebo příbuzným přípravkem). Infekce tímto virem může být velmi vážná pro osoby s oslabeným imunitním systémem (jak je popsáno výše) a u těchto osob je nezbytná další specializovaná léčba. Herpes zoster může navíc způsobit vážné plané neštovice u těhotných žen (a může poškodit plod), takže i u těchto žen je nezbytná další specializovaná léčba.

V případě pásového oparu lze pro zkrácení doby průběhu a zmírnění příznaků nasadit léčbu aciclovirem a dalšími příbuznými léky, mezi něž patří valaciclovir nebo famciclovir. Pro kontrolu bolesti může být navíc nezbytné podávat léky proti bolesti.

Světelná terapie BIOPTRON při oparových kožních infekcích

Světelná terapie BIOPTRON může pomáhat léčit kožní infekce na základě zmírnění bolesti a zánětu, podporou hojivé reakce v kožních lézích a stimulováním a podnícením imunitního systému k tomu, aby se infekci ubránil

Jak mám používat světelnou terapii BIOPTRON, jestliže mám oparovou kožní infekci?

Je to velmi snadné! Světelná terapie BIOPTRON je naprosto bezpečná a její použití je velmi jednoduché. Přístroj světelné terapie BIOPTRON lze snadno umístit tak, aby léčebné světlo dopadalo na kteroukoli oblast s výskytem oparové kožní infekce (oblast úst, nosu). Terapie by se měla aplikovat 4 až 10 minut na každou proceduru jednou až dvakrát denně tak dlouho, dokud bude třeba a dokud nebude patrné zlepšení.


Přiložené soubory

Související produkty

  • Sterilní Oxy Sprej Kod: PAG-961-250S Sterilní Oxy Sprej je přírodní a jedinečný produkt pro péči o pokožku, který svým složením poskytuje lidské pokožce hydrataci a vitalitu.
  • BIOPTRON MedAll Kod: MED-004 (včetně stojanu a OXY spreje)Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • BIOPTRON Pro 1 Kód: MED-002-TS (se stolním stojanem a OXY sprejem)Možné dokoupit podlahový stojan, kód: PAG-991-FS Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kont...
  • BIOPTRON 2 Kod: PAG-880-SET (včetně podlahového stojanu, kód: PAG-883-Y) Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt »...
  • Barevné filtry - BIOPTRON Compact III Kod: PAG-865 Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt » ...

Komentáře

* všechny položky jsou povinné

Nejsou žádné komentáře